Czym jest stenogram? Czym różni się od transkrypcji?

Czym jest stenogram? Czym różni się od transkrypcji?

 

Tworzeniem stenogramów zajmują się stenografowie – osoby, które opanowały techniki stenografii. Praca stenografa opiera się na uproszczonym, skróconym zapisie wypowiedzi. Nie jest tym samym co transkrypcja, choć potocznie i nie tylko potocznie te dwa określenia często stosowane są zamiennie. Zatem: co to jest stenogram?

Czym jest stenogram?

Stenogram to wynik pracy stenografa. Ten, za pomocą specjalnych metod, zapisuje treść padających wypowiedzi (na żywo, nie z nagrania). Stenografia jest skróconą, uproszczoną metodą zapisu. Dzięki temu pozwala na szybkie i zwięzłe notowanie wypowiedzi. Sprawny stenograf może bowiem pochwalić się szybkością zapisu nawet większą niż bieżąca mowa ludzka. Co ważne, stenograf nie jest czytelny na każdego odbiorcy – może odczytać go wyłącznie osoba, która zna techniki stenografii. Stenografia znajduje zastosowanie wtedy, kiedy niemożliwe lub niezasadne jest nagranie wypowiedzi rozmówców. Sztuką tą zajmują się pracownicy firmy Pro Transkrypcje, obsługujący rozmowy i debaty nie tylko w języku polskim, ale również po hiszpańsku, rosyjsku, czesku czy po niemiecku. Firma oferuje także usługę transkrypcji nagrań oraz tworzenia napisów do filmów, co pozwala dotrzeć do większej liczby odbiorców i poprawić wyniki pozycjonowania.

Czym stenogram różni się od transkrypcji?

Pojęcie transkrypcji i stenogramu często używane jest zamiennie, mimo że tak naprawdę oba terminy oznaczają coś całkowicie innego. Podstawową różnicą jest fakt, że transkrypcję przygotowuje się na podstawie nagrania, czyli materiału dźwiękowego, a nie na żywo. Jest ona również zdecydowanie dokładniejszym zapisem, uwzględniającym podział na poszczególnych mówców i istotne odgłosy poboczne oraz podanie sygnatur czasowych. Transkrypcja ocenia ilość i płeć osób, które wypowiadają się na nagraniu, rozpoznając je na podstawie sposobu mówienia czy barwy głosu. Do pewnego stopnia w ramach transkrypcji ocenia się również stan psychoemocjonalny mówców. Krótko mówiąc, transkrypcja w przeciwieństwie do stenogramu przygotowywana jest na podstawie materiału dźwiękowego, dzięki czemu może być zapisem zdecydowanie dokładniejszym. 

Kiedy stosuje się transkrypcję?

Transkrypcja znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do rozpraw sądowych. Chociaż są one nagrywane, to materiał dźwiękowy często pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o jego jakość. Wtedy z pomocą przychodzi transkrypcja, która pozwala klarownie przedstawić wypowiedzi poszczególnych stron, stanowiąc wartościowy materiał dowodowy. Dlaczego transkrypcji nie można przygotować samodzielnie? Zlecanie transkrypcji profesjonalnym firmom ma na celu przede wszystkim zachowanie bezstronności. Eksperci nie są stronniczy, dlatego sąd ani strona przeciwna nie mogą podważyć obiektywizmu przygotowanego zapisu. Poza tym, odpowiednia wiedza, sprzęt i warunki do odsłuchu nagrania pozwalają profesjonalistom przygotować transkrypcję znacznie lepszej jakości. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *