Deptaki najczęściej kojarzą się nam z nadmorskimi promenadami, gdzie w urlopie przemierzamy jej czasem kilkanaście razy dziennie. Ale deptaki to również różnej maści miejskie skwery, aleje czy place, które najczęściej wyłączone są z ruchu samochodowego. Są to zazwyczaj także najbardziej reprezentacyjne miejsca, dlatego istotne jest, z czego są wykonane.
Kontrowersyjne deptaki
O powstaniu deptaków, skwerów, a także o zastosowanych w nich materiałach decydują zazwyczaj władze miast i gmin, które są również odpowiedzialne za ich wygląd i stan. Nie są to małe wydatki, więc często samorządy mają trudny orzech do zgryzienia, jak sprawić, aby tego typu miejsca nie tylko dobrze się prezentowały, ale również pasowały do pozostałej architektury i przede wszystkim były wytrzymałe i funkcjonalne. Jest to tym bardziej istotne, że kiepski pomysł zapewne w niedługim czasie wypłynie w prasie lub na forach dyskusyjnych i rządzący zbiorą albo pochwały, albo nagany. Jako że jest to droga inwestycja, to najbezpieczniejszą opcja wydaje się kontrowersyjny beton – wytrzymały i dość estetyczny.
Deptaki z betonu
Jak wyżej zostało wspomniane, najpopularniejszym materiałem na deptaki, place i skwery jest beton, a dokładnie różnego rodzaju prefabrykaty takie przede wszystkim jak kostka brukowa czy płyty brukowe różnej wielkości. Mogą się one różnić zarówno pod względem kształtów, rozmiarów, jak i kolorów oraz faktur. Są one wytrzymałe nie tylko na pogodowe czynniki zewnętrzne, ale również uszkodzenia mechaniczne. Deptak z takiego materiału ma szansę przez długie lata utrzymywać się w bardzo dobrym stanie. Jest także bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Niestety wybrukowane skwery i place spotykają się z coraz większą nieprzychylnością, tym bardziej, że inne kraje odchodzą powoli od betonowych placów na rzecz znacznie przyjemniejszej zieleni. Jedno jest pewne – kostka bukowa czy płyty betonowe mogą świetnie współgrać z pozostałymi elementami architektonicznymi oraz zielenią – wystarczy tylko wybrać odpowiedni jej wariant.
Z jakich jeszcze materiałów powstają deptaki?
Są także inne pomysły na materiał, który świetnie sprawdzi się do wykonania deptaka. Zamiast kostki brukowej z betonu wykorzystuje się do tego celu między innymi płyty ceramiczne, granitowe lub kamienie, pozostawia się trawniki i zielone skwery, a coraz większą popularnością cieszy się beton dekoracyjny lub drewnopodobny, ale to oczywiście przede wszystkim zależy od zamożności gminy czy miasta. Jakkolwiek by nie było, istotna jest zarówno estetyka miejsca, a także jego funkcjonalność. Są one dość intensywnie eksploatowane przez pieszych, a często także przez osoby przemieszczające się hulajnogą, rolkami czy rowerem. Zdarza się także, że w te miejsca docierają samochody dostawcze, gdy przy deptaku znajdują się sklepy czy restauracje, a wtedy znacznie łatwiej go uszkodzić. Deptaki muszą być dostosowane do osób w różnym wieku, w tym również rodziców popychających wózki z dziećmi, czy osób niepełnosprawnych. Musi być na nich bezpiecznie zarówno latem, jak i zimą, gdy pada śnieg czy deszcz.