Buty dziecięce skórzane vs. ekoskóra – które wybrać?

Buty dziecięce skórzane vs. ekoskóra – które wybrać?

Zakup butów dla dzieci stanowi niemałe wyzwanie dla wielu rodziców. I nie chodzi tu bynajmniej o trendy modowe, a o komfort użytkowania i właściwe dopasowanie profilu buta do rosnącej stopy malucha. Nie bez znaczenia jest również materiał wykonania, gdyż od niego będzie zależeć również czas użytkowania. Dużym dylematem ostatnich lat jest wybór pomiędzy butami skórzanymi, a tymi ze skóry ekologicznej. Które wybrać? Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy nimi?

Buty skórzane

Buty dziecięce wykonane ze skóry naturalnej mają jedną niewątpliwą przewagę nad wszystkimi innymi: pozwalają skórze oddychać. Oznacza to, że skóra stóp podlega ciągłej wentylacji i nie jest narażona na rozwój grzybów, bakterii oraz nie poci się, co ma znaczenie zwłaszcza w gorące, upalne dni. Dzięki ciągłej wentylacji unikamy kontaktu spoconej stopy dziecka z chłodnym powietrzem z zewnątrz, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego odporność.

Skóra naturalna jest elastyczna, miękka, nie odkształca się i ma niezwykłe właściwości dopasowywania się do kształtu stopy, co pozwala zwiększyć wygodę użytkowania. Nowe buty wykonane ze skóry naturalnej mogą na samym początku dostarczać pewnych niedogodności, ponieważ zanim odpowiednio dopasują się do stopy mogą wywołać naturalne obtarcia naskórka. Z czasem jednak te drobne przeszkody znikną, a buty będą niemal jak druga skóra dla naszej pociechy.

Kolejnym niewątpliwym atutem skóry naturalnej jest jej długowieczność. Dobrze prowadzona pielęgnacja skórzanych obuwia skórzanego sprawia, że mogą one zachować swój nienaganny stan nawet przez kilka sezonów. Może to mieć znaczenie, jeśli planujemy, aby buty nosili młodsi członkowie rodziny lub jeśli chcemy przekazać je innemu, młodszemu dziecku. Ponadto wytrzymałość skóry naturalnej sprawia, że buty wyglądają estetycznie przez długi czas, nie są porysowane ani pęknięte i bez problemu mogą dopełnić elegancką stylizację na rodzinnym obiedzie czy szkolnej uroczystości.

Ekoskóra

Buty wykonane z ekoskóry mają tylko jedną przewagę nad tymi wykonanymi ze skóry naturalnej: są tańsze. Należy podkreślić, że sztuczna skóra nie wentyluje stóp dziecka, narażając je w upalne dni na rozwój drobnoustrojów mogących prowadzić nawet do grzybicy. Ponadto tego typu buty dziecięce mogą powodować dyskomfort w postaci nieprzyjemnego zapachu po zdjęciu butów po kilku godzinach ich użytkowania.

Buty z ekoskóry nie dopasowują się do kształtu stopy, bywają sztywne, nie rozciągają się i nie są elastyczne. Źle dobrane będą powodować obtarcia i ogólny dyskomfort uniemożliwiający swobodne, naturalne ruchy dziecka.

Kolejna zła wiadomość jest taka, że buty wykonane ze sztucznej skóry szybko się niszczą, pękają i rysują się. Rzadko jest możliwość, aby służyły w kolejnym sezonie młodszemu dziecku z rodziny.

Podsumowując, jeśli rozważamy zakup butów dla dziecka zdecydowanie bardziej warto wybrać te wykonane ze skóry naturalnej. Dzięki temu mamy gwarancję, że skóra stóp jest odpowiednio zabezpieczona i nie grożą jej bakterie i grzyby, z drugiej mamy pewność, że dziecku jest wygodnie, a jego ruchy nie są w żaden sposób skrępowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *