Jaki rodzaj drewna jest najlepszy na Twój taras?

Jaki rodzaj drewna jest najlepszy na Twój taras?

 

Nie ma bardziej uprzywilejowanego miejsca do wypoczynku na łonie natury niż taras w drewnianym domku. Korzystanie z tarasu tworzy przyjemne miejsce otwierające się na piękno przyrody – dlatego warto jest posiada

własny taras. A od czego zacząć? Przede wszystkim, należy znaleźć odpowiedni materiał. Do budowy tarasu dostępnych jest wiele materiałów, takich jak płytki, beton, kostka brukowa, ale najlepszym wyborem jest zdecydowanie drewno. Wybór drewna do budowy tarasu to przede wszystkim wybór materiału ekologicznego, trwałego, niedrogiego i łatwego w montażu. Jednak, nie każdy typ drewna nadaje się na konstrukcję zewnętrzną. W takim przypadku, kryteria takie jak budżet czy wygląd drewna powinny być najmniej istotnymi czynnikami. Natomiast, najważniejsze są właściwości danego gatunku drewna. Zatem, jakie drewno jest najlepszą opcją na taras? Zastosowanie go do budowy można znaleźć w 4 głównych jego rodzajach:

Drewno sosnowe

Sosna to gatunek drzewa iglastego i jest jednym z najtańszych gatunków drewna dostępnym na rynku. Mimo to, ten rodzaj wymaga regularnej konserwacji, aby zapewnić konstrukcji dobrą trwałość i estetykę, a dodatkowo po pewnym czasie może wystąpić skręt włókien. Jednak nie można zapominać, że różne odmiany sosny mają różne właściwości. Na przykład, daglezja, czyli sosna oregońska, jest bardzo odporna na grzyby i owady, ma piękny łososiowy kolor, a konstrukcja zbudowana z tego rodzaju sosny może przetrwać nawet 15 lat. Naturalny wygląd i faktura sosny sprawia, że można poczuć niepowtarzalną bliskość z naturą. Ponadto, to drewno często jest używane do budowy konstrukcji mieszkalnych, jak domki drewniane.

Drewno egzotyczne

Stanowi szczyt gamy gatunków drewna do realizacji tarasu. Drewno egzotyczne jest importowane z Afryki Środkowej, Ameryki Południowej i Azji i z tego powodu jest dostępne w bardzo wysokiej cenie. Taki rodzaj drewna jest niezwykle gęsty, naturalnie odporny na gnicie i warunki atmosferyczne. Ponadto, ma niezrównaną trwałość, dlatego jest tak popularnym wyborem do budowy tarasu. Najbardziej znanym i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest Ipe. Ma kolor ciemnoczerwono-brązowy i piękne usłojenie. Natomiast, największą wadą tego drewna jest wysoka podatność na promienie słoneczne.

Drewno ogrzewane termicznie

Innym rodzajem drewna, które jest ogrzewane termicznie, jest drewno takie jak jesion lub topola. Po obróbce w wysokiej temperaturze można je układać jako deskę tarasową. Obróbka polega na jego utwardzeniu poprzez podgrzanie go do temperatury ponad 200°C w piecu. Staje się wtedy bardziej odporne na grzyby, pleśń i owady oraz mniej podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Za cenę odpowiadającą drewnu egzotycznemu, ten rodzaj materiału ma żywotność około 20 lat. Słabą stroną drewna egzotycznego jest brak odporności na promieniowanie UV.

Drewno kompozytowe

Ten rodzaj drewna na taras pojawił się całkiem niedawno. Bardzo różni się od naturalnego drewna. Można powiedzieć, że taki kompozyt jest hybrydą drewna i tworzywa sztucznego. Wykonany jest z tworzywa sztucznego i włókna drzewnego, a czasem włókna roślinnego, takiego jak konopie lub bambus. Pigmenty są dodawane w celu zabarwienia masy. Jego główną zaletą jest to, że deski można układać za pomocą niewidocznych łączników. Chociaż materiał ten jest stosunkowo odporny, nadal będzie wymagał konserwacji za pomocą produktów, takich jak impregnat lub bejca, ponieważ z czasem mogą pojawiać się zacieki po deszczu i odbarwienia w skutek działania słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *