Twoje dziecko samo chodzi do szkoły? Sprawdź, jak zwiększyć jego bezpieczeństwo na drodze

Twoje dziecko samo chodzi do szkoły? Sprawdź, jak zwiększyć jego bezpieczeństwo na drodze

W obecnych czasach coraz więcej dzieci w samodzielny sposób chodzi do szkoły oraz z niej wraca. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat takiego rozwiązania.

Nauka zasad

Najważniejszą kwestią podczas samodzielnego chodzenia do szkoły przez dziecko jest nauka zasad związanych w bezpośredni sposób z poruszaniem się na drodze. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie pokazanie dziecku, jak powinno się poruszać, a także na co powinno zwrócić uwagę podczas drogi do szkoły. Podstawowe zasady ruchu drogowego obejmują czekanie na czerwonym świetle, rozglądanie się przed przejściem przez ulicę, a także sygnalizowanie chęci przejścia na drugą stronę ulicy. Dzięki temu będzie możliwe zminimalizowanie zagrożeń pojawiających się na drodze.

Odblaski

Kolejną istotną kwestią jest zaopatrzenie swojego dziecka w odblaski. Dzięki nim dziecko będzie bardziej widoczne na drodze dla kierowców, co może zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji zagrożenia podczas drogi do szkoły lub ze szkoły do domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie dziecka w kilka odblasków, które będą znajdowały się w różnych częściach jego stroju, a także na przykład na plecaku. Dzięki temu kierowcy na pewno zauważą poruszające się dziecko z odpowiedniej odległości.

Autobus szkolny

Niektóre dzieci poruszają się do szkoły autobusem szkolnym oraz tą samą drogą wracają. W tym przypadku również należy wskazać dziecku kilka zasad, które są niezbędne podczas korzystania z komunikacji zbiorowej. Przede wszystkim wśród nich można wymienić zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu, zwłaszcza jeśli znajduje się on w ruchu. Oprócz tego powinno się również w odpowiedni sposób zachowywać wewnątrz pojazdu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji.

Rower

Dziecko może także poruszać się do szkoły oraz ze szkoły rowerem, dlatego bezpieczeństwo na drodze również powinno obejmować aspekty, które są z nim w bezpośredni sposób związane. Przede wszystkim pojazd powinien być w pełni sprawny pod względem technicznym i mieć działający co najmniej jeden hamulec. Oprócz tego powinien być również wyposażony we wszelkie niezbędne elementy, takie jak światła białe lub żółte z przodu oraz światło czerwone z tyłu.

Wyposażenie dziecka

Dziecko podczas samodzielnej drogi do szkoły powinno być również odpowiednio wyposażone. Klucze, które nosi ze sobą dziecko, powinny być dość dobrze ukryte oraz niewidoczne dla osób obcych, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Oprócz tego dziecko nie powinno mieć przy sobie zbyt dużej ilości gotówki, ponieważ przez przypadek może ją zgubić lub komuś się nią pochwalić, co może je narazić na kradzież.

Ostrzeżenie

Warto ostrzec swoje dziecko przed nieznajomymi, których może spotkać na swojej drodze do szkoły. Nieznajomi mogą mieć bardzo różne sposoby na złapanie kontaktu z dzieckiem i mogą mu na przykład oferować prezenty. Należy być przygotowanym na taką sytuację. Najlepszym rozwiązaniem będzie zasugerowanie dziecku, żeby wracało w grupie rówieśników. Dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko zaczepiania dziecka przez obce osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *