5 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając się na sanki z dziećmi

5 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając się na sanki z dziećmi

Zimowe szaleństwo może mieć bardzo różną postać – od szalonej bitwy na śnieżki, szusów na stoku, lepienia bałwana, czy rodzinnych zjazdów na saneczkach z pobliskiej górki. Jednak w każdej z tych aktywności warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że nie będziemy musieli po godzinie wracać do domu i szukać alternatywnych zajęć dla marudzącego kilkulatka.

Włóż odpowiednie buty

Jest to zasada, która dotyczy nie tylko dziecka, ale również dorosłych. Przykro jest szybko opuszczać pole śnieżnej bitwy, nim zostanie ona zakończona, a tak może się właśnie zdarzyć, gdy nogi nam przemarzną nie tylko z powodu panującego zimna, ale również rozpuszczonego śniegu. Zarówno buty dziecięce, jak i dorosłych powinny odznaczać się pewnymi cechami. Najważniejszą jest podeszwa oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Podeszwa powinna posiadać bieżnik, jak na przykład trapery damskie zimowe, ponieważ zapewnia ona stabilność na śniegu. Materiały powinny izolować od zimna i wilgoci.

Dopasuj odpowiednio pozostałe elementy garderoby

Tak jak trapery damskie zimowe izolują od zimna i chronią przed upadkiem, tak odpowiednia kurtka, spodnie, a nawet bielizna zapewnią swobodę ruchów i zapobiegną zarówno przegrzaniu się, jak i przemarznięciu. Wybierz dla dziecka i dla siebie wygodne kurtki i spodnie, które nie przemoczą się, nie przepuszczą zimnego wiatru, ale zapewnią pełną swobodę ruchów. Istotny jest nie tylko fason i materiał, ale także funkcjonalne dodatki, np. wyższy kołnierz, ściągacze przy rękawach czy osłony na suwaki – to newralgiczne miejsca, przez które dostanie się zimny wiatr i śnieg. Pamiętaj o termoaktywnej bieliźnie – sprawdzi się lepiej niż kilka warstw bawełnianych koszulek i bluz, a przy tym jest zdecydowanie wygodniejsza.

Zabierz czapki, rękawiczki i kominy

To niezbędne akcesoria w wyprawie na sanki! Dzięki rękawiczkom nie przemarzną ręce, gdy będziemy ciągnąć sanki, a czapka i komin ochronią przed wiatrem i opadami śniegu. Dlaczego lepiej sprawdzi się komin od szalika? – Znacznie łatwiej otulić nim szczelnie szyję i buzię dziecka i mamy gwarancję, że się nie rozwiąże i nie wysunie. Zarówno czapki, kominy, jak i rękawiczki powinny być wykonane z materiałów, które nie przemokną i zapewnią ciepło, nawet podczas zabaw w śniegu – może to być wełna lub materiały syntetyczne.

Sprawdź, czy z sankami wszystko w porządku

Jest to szczególnie ważne, gdy dopiero rozpoczynamy sezon. Jeśli nie zabezpieczyliśmy ich odpowiednio po poprzednim i do tego źle je przechowywaliśmy, to na płozach może pojawić się rdza, która znacznie obniża efektywność zjazdów. Rdzę wystarczy zeszlifować za pomocą papieru ściernego. Warto także zwrócić uwagę na pozostałe elementy sanek.

Zabierz przekąskę i coś do picia

Nawet jeśli masz na sobie wygodne i izolujące od zimna trapery damskie zimowe, a dziecko bieliznę termoaktywną, szczelną, ciepłą i lekką kurtkę narciarską, to zabawa może szybko się zakończyć z tak prozaicznego powodu jak głód. Na świeżym powietrzu apetyt rośnie, tym bardziej gdy jest to aktywna zabawa. Drobna przekąska i herbata w termosie świetnie się sprawdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *